r. Imieniny:
A A A
Strefa pacjenta

 

Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie współpracuje z wolontariuszami od kilku lat. Do tej pory ochotnicy zgłaszali się samodzielnie. W 2016 roku podjęliśmy działania zmierzające do rozszerzenia idei wolontariatu w naszym Szpitalu.

Jednym ze sposobów rekrutacji są spotkania informacyjne dla zainteresowanych grup, na których mamy okazję przybliżyć działalność Szpitala, omówić cel projektu oraz obszary, w jakich wolontariusz może nas wesprzeć. To również dobra sposobność, by ukazać obopólne korzyści ze współpracy, odpowiedzieć na pytania i rozwiać wątpliwości. Kontynuacją tych spotkań jest kolejne – o charakterze organizacyjnym – dla osób, które potwierdzą swoje zaangażowanie. Podczas spotkania organizacyjnego kandydaci na wolontariuszy zapoznają się z misją Szpitala, strukturą organizacyjną, zasadami współpracy oraz uczestniczą w szkoleniu BHP. 

Z każdym wolontariuszem jest przeprowadzana indywidualna rozmowa, podczas której omawiane są kwestie motywacji do podjęcia ochotniczej i bezpłatnej pracy oraz wzajemne oczekiwania i potrzeby.

Wolontariusz podejmujący współpracę z naszym Szpitalem podpisuje porozumienie, w którym określony jest obszar realizacji wolontariatu, zakres obowiązków oraz czas świadczenia pomocy.


Osoby chętne do współpracy zapraszamy do kontaktu z Koordynatorem Wolontariatu tel. 609 570 509.


Wolontariat w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie

Obecnie współpracuje z nami 35 Wolontariuszy. Większość z nich to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Towarzyszą Pacjentom oraz są Ich opiekunami w Oddziałach Neurologii, Pediatrii, Chirurgii Dziecięcej, Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej oraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym.

Służą również pomocą w ramach wolontariatu akcyjnego podczas uroczystości organizowanych m.in. z okazji Dnia Seniora czy świąt Bożego Narodzenia.

Bardzo Im dziękujemy!

        

       

 

Spotkanie z Wolontariuszami

Na początku 2017 roku odbyło się ciekawe spotkanie z Wolontariuszami pracującymi w naszym Szpitalu. Uczestnicy spotkania przedstawili pomysły jak pozyskać nowych Wolontariuszy. Pani psycholog Agnieszka Czarnecka poprowadziła warsztaty na temat komunikacji interpersonalnej z Pacjentem, a Pan Piotr Kalka – Prezes Zarządu Fundacji Ochrony i Promocji Zabytków Pomorza „Pro turris” – podzielił się swoim doświadczeniem we wspieraniu dzieci i osób starszych. Spotkanie zorganizowała Pani Urszula Czacharowska – Koordynator Wolontariatu. Podsumowała działania Wolontariuszy w 2016 r. i omówiła harmonogram pracy na rok bieżący.

       

       

 

Spotkania integracyjno-motywujące poza Szpitalem

Wolontariusze stanowią grupę osób, które poświęcają swój czas, aby całym sercem angażować się w działania na rzecz potrzebujących. Chcąc podziękować najbardziej zaangażowanym osobom Pani Urszula Czacharowska – Koordynator Wolontariatu zorganizowała wspólne wyjście na koncert oraz nagrody. Agata Walkusz i Katarzyna Aderek, które podczas wakacji cały swój wolny czas poświęciły Pacjentom, otrzymały 2 podwójne bilety do kina.

Dnia 19 listopada 2016 r. w Hotelu Adria Wolontariusze spędzili przyjemny wieczór słuchając koncertu zespołu Helvoid. Tego typu integracja wpływa na dobre relacje w grupie oraz wprowadza twórczą atmosferę. Spotkanie poza Szpitalem było formą motywowania i nagradzania naszych Wolontariuszy.

Mamy nadzieję, że inni młodzi ludzie również dostrzegą piękno w idei bezinteresownej pomocy, dzięki czemu liczba Wolontariuszy w naszym Szpitalu będzie coraz większa.

       


Szkolenie dla Wolontariuszy z pierwszej pomocy przedmedycznej

W piątkowe popołudnie, 3 marca 2017 r., liczna grupa Wolontariuszy uczestniczyła w szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłym zagrożeniu zdrowia lub życia.

Głównym celem zajęć było uświadomienie konieczności szybkiego przystąpienia do działań ratujących życie drugiego człowieka oraz nauka podstawowych zabiegów wchodzących w zakres pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku omdleń i nagłego zatrzymania krążenia. Po wysłuchaniu wykładu uczestnicy szkolenia ćwiczyli zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie oraz uczyli się obsługi defibrylatora AED.

       

       

 

Promocja idei Wolontariatu szpitalnego

15 marca 2017 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Wejherowie odbyła się prezentacja, podczas której Pani Urszula Czacharowska – Koordynator Wolontariatu przedstawiła m.in. formy współpracy z Wolontariuszami oraz przedsięwzięcia zrealizowane w naszym Szpitalu w ramach Wolontariatu akcyjnego. Pani Basia Wodzińska opowiedziała o swoich doświadczeniach we wspieraniu Pacjentów. „Jestem Wolontariuszem przede wszystkim dlatego, że pomaganie jest fajne. Każdy ma coś, czym może się podzielić z innymi” – dodała.

       

 

Wolontariat akcyjny – słodki upominek z okazj Świąt Wielkanocnych

Dzieci z Ogniska Misyjnego Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego w Rumi sprawiły słodką niespodziankę Małym Pacjentom naszego Szpitala. Urocze kaczuszki wywołały uśmiech na twarzach dzieci, którym życzyliśmy przede wszystkim zdrowych Świąt Wielkiejnocy. Dziękujemy Wolontariuszom z Rumi za ten miły gest!

       

      

 

Koncert dla Pacjentów Szpitala

28 kwietnia 2017 r. w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie odbył się uroczysty koncert dla Pacjentów pt. „Chopin, muzyka, piękno…”. Koncert został zorganizowany przez Wolontariuszy przy wsparciu Niepublicznej Szkoły Rzemiosła w Wejherowie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Gościcinie. To wyjątkowe wydarzenie było również okazją do podziękowania Wolontariuszom za ich pomoc i zaangażowanie. Podczas koncertu wystąpili Maciej Skrzypczak oraz Chór Niepublicznej Szkoły Rzemiosła w Wejherowie. Artyści wykonali utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej. Dla słuchaczy był to niezwykły czas, pełen refleksji i zadumy…

Relacja z koncertu ukazała się w Twojej Telewizji Morskiej (link do reportażu) oraz w Pulsie Wejherowa (link do artykułu).

      

      


Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Dzień Położnej życzenia od Wolontariuszy

Z okazji przypadającego 8 maja Dnia Położnej oraz 12 maja Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, Uczniowie i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 6 w Rumi przygotowali 100 pięknych kartek z życzeniami. Kartki zostały wręczone przez Wolontariuszy Paniom Pielęgniarkom i Położnym pracującym w naszym Szpitalu.

      

      

 

Pluszaki dla Małych Pacjentów Zakładu Diagnostyki Obrazowej

Od kilku tygodni wśród Wolontariuszy naszego Szpitala trwa akcja zbierania maskotek dla Małych Pacjentów. Pluszaki są wręczane dzieciom w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, aby zmniejszyć ich niepokój związany z badaniem RTG. Nieoczekiwany podarunek sprawia, że na ich twarzach pojawia się uśmiech, a pobyt w gabinecie staje się mniej stresujący.

Zbiórka maskotek jest jednym z cyklicznych działań Wolontariuszy na rzecz Szpitala w Wejherowie. Osoby, które chciałyby wesprzeć tę inicjatywę zapraszamy do kontaktu z Koordynatorem Wolontariatu – tel. 609 570 509.

      


Spotkanie autorskie w Szpitalu

Wejherowianin greckiego pochodzenia Nikolaos Tsakmakidis, autor książki „Teofila Złotego przygody”, był gościem spotkania z Pacjentami Szpitala w Wejherowie. Wizyta odbyła się w ramach programu Wolontariat szpitalny. Wydana przez Nikolaosa Tsakmakidisa książeczka to 20 krótkich historyjek, które własnoręcznie zilustrował. Każda kończy się puentą o zabarwieniu humorystycznym z domieszką refleksji filozoficznej. Głównym bohaterem jest pan Teofil Złoty, bardzo ciekawy człowiek, który osobliwie komentuje otaczającą go rzeczywistość i ludzi spotykanych na swojej drodze. Jak podkreśla Urszula Czacharowska – Koordynator Wolontariatu w naszym Szpitalu, Nikolaos Tsakmakidis jest również autorem ciekawych i dowcipnych aforyzmów oraz trafnie naszkicowanych przez siebie ilustracji. To wyjątkowy i oryginalny twórca. Wolontariusz przybliżył Pacjentom swoją twórczość rysowniczą i literacką. Na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał upominek z dedykacją autora.

      

 

Wizyta wesołych klaunów

Tuż przed Dniem Dziecka oddziały pediatryczne naszego Szpitala odwiedziła para zabawnych klaunów wzbudzając salwy śmiechu nie tylko wśród maluchów, ale również dorosłych. Dzięki pozyskanym przez Wolontariuszy środkom finansowym udało się zaprosić małżeństwo Katarzynę i Krzysztofa Kaczor z formacji Klauni Kulki. Interaktywna zabawa oraz tworzone na oczach dzieci zwierzątka, kwiaty i przedmioty z kolorowych balonów wprowadziły do szpitalnych sal wiele radości.

       

  
Ubranka od Wolontariuszy dla Oddziału Pediatrii

Nie zawsze sytuacja materialna rodziców pozwala na zapewnienie swoim Maluchom odpowiedniej liczby ubranek. W takich sytuacjach Szpital przekazuje rzeczy Małym Pacjentom Oddziału Pediatrii przy wypisie do domu. Na tę potrzebę odpowiedzieli nasi Wolontariusze, na których zawsze możemy liczyć. Zebrali sporą ilość bluzeczek, spodenek, śpioszków… Serdecznie dziękujemy za pomoc!

       

 

Wolontariat Szpitalny - Pomorskie dla zdrowia

Wolontariusze dają nam to czego mamy mało - swój cenny czas. Osoby pomagające są wyjątkowe, ponieważ zostawiają swoje sprawy, by zareagować na potrzeby innych i tak też było 30.07.2017r. podczas zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Szpitale Pomorskie spotkania - Pomorskie dla zdrowia. Osoby odpoczywające na plaży w Gdyni mogły skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad lekarza dermatologa.

Celem projektu było promowanie zdrowego, bezpiecznego i aktywnego spędzania wolnego czasu na słońcu, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Grupa naszych Wolontariuszy ze Szpitala zapraszała na stoiska rozdając ulotki z zakresu profilaktyki czerniaka oraz wspierała działania zaproszonych, zaprzyjaźnionych Klaunów Kulki i Kulka.

Dziękujemy Wolontariuszom za ogromny wkład pracy i przemiłą atmosferę.

        

        

 

Działania Wolontariuszy wyróżnione w konkursie

Nasz Szpital zajął VII miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2016 organizowanym pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta. Jak czytamy na stronie organizatora – Fundacji JA Joy Aim „celem Konkursu jest wyłonienie i promocja najlepszych, innowacyjnych projektów z powodzeniem zastosowanych w Zakładach Opieki Zdrowotnej, które wywołały radość, zadowolenie i uśmiech u pacjentów. Badania naukowe dowiodły, że radość i uśmiech zwiększają odporność organizmu, wytwarzają endorfiny – hormony szczęścia i są emocjami poprawiającymi samopoczucie śmiejącego i osób go otaczających. Sprawiają, że chory szybciej zdrowieje.” Więcej informacji: http://www.joyaim.pl/zoz-up/idea/ Do konkursu zaproszono 750 Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Spośród zgłoszonych projektów Rada Nagrody wyróżniła akcje charytatywne Wolontariuszy na rzecz Pacjentów Szpitala w Wejherowie. Wysoka pozycja w konkursie jest potwierdzeniem tego, jak ważna i potrzebna jest bezinteresowna pomoc Wolontariuszy wnoszących radość do szpitalnych sal. W uzasadnieniu wyboru napisano: „Państwa projekt odznaczał się na tle innych dużą kreatywnością i umiejętnością zaangażowania wielu instytucji i organizacji w celu poprawy zarówno zadowolenia u pacjentów, jak i polepszania wizerunku służby zdrowia. Uważamy, że mają Państwo imponującą liczbę wolontariuszy i posiadają godny rozpowszechnienia i naśladowania dar angażowania osób prywatnych do swoich działań.”

Przypomnijmy, że Koordynatorem Wolontariatu w naszym Szpitalu jest Pani Urszula Czacharowska. To między innymi dzięki Jej zaangażowaniu możliwe było osiągnięcie tak dobrego wyniku w konkursie. Bardzo dziękujemy i gratulujemy!


 

Media o wolontariacie w naszym Szpitalu

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o wolontariacie szpitalnym, jakie ukazały się w mediach:

Reportaż w serwisie informacyjnym Twojej Telewizji Morskiej.

Wywiad w Radio Norda FM z Panią Urszulą Czacharowską Koordynatorem Wolontariatu oraz  Martą Chodun Wolontariuszką.

Artykuł w Pulsie Wejherowa. 

Wywiad w Gryfie Wejherowskim dodatku lokalnym do Dziennika Bałtyckiego.

© 2011 Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
wstecz do góry mapa strony
PR Pomorskie w Unii