Wysokie miejsce wejherowskiego szpitala w ogólnopolskim Rankingu Szpitali 2017

2018-01-23 13:13:08
Szpital Specjalistyczny w Wejherowie, wchodzący w skład Szpitali Pomorskich sp. z o.o., zajął wysokie 21. miejsce w Rankingu Szpitali 2017. W Gali, na której nagrodzono wyróżnione szpitale, uczestniczyli m.in. członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski oraz Bożena Czepułkowska, dyrektor ds. medycznych Szpitala w Wejherowie.

Była to już 14. edycja tego przedsięwzięcia, która jest częścią realizowanego od 3 lat ogólnopolskiego programu Bezpieczny Szpital Przyszłości. Ranking 2017 został przygotowany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) i firmę doradczą IDEA Trade. Publikacja jest ceniona przez branżę zdrowotną, cieszy się dużym zainteresowaniem pracowników szpitali, pacjentów i mediów. Został on opublikowany m.in. w specjalnym dodatku do dziennika „Rzeczpospolita". Wykaz prezentuje najlepsze placówki z całego kraju, także w podziale na województwa. Tegoroczna edycja uwzględnia wprowadzenie sieci szpitali.

W złotej setce znalazły się m.in. Szpital Specjalistyczny w Słupsku, szpitale w Chojnicach, Miastku, Kościerzynie.

Tegoroczny Ranking Szpitali po raz kolejny wygrało Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka z Bydgoszczy, zdobywając 908 punktów na 1000 możliwych.

– Cieszy tak wysokie miejsce szpitala w Słupsku oraz udział innych, w tym marszałkowskich, szpitali pomorskich w setce najlepszych w Polsce – mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski. – To zasługa wszystkich zaangażowanych w pracę szpitali: lekarzy, pielęgniarek, położnych, pracowników administracyjnych i profesjonalnych zarządów. Kryteria opieki medycznej, jakości i zarządzania są kluczowe dla oceny szpitali. Musimy jednak pamiętać, że utrzymanie jakości i dostęp do świadczeń zależą od finansowania służby zdrowia. Zmiany demograficzne, brak odpowiedniej liczby lekarzy pielęgniarek i położnych oraz rosnące koszty technologii medycznych wymagają fundamentalnego, ale przemyślanego i kompleksowego zwiększenia nakładów państwa na cały system ochrony zdrowia – dodaje Orłowski.

Autorzy rankingu brali pod uwagę m.in. sposób zarządzania szpitalami, jakość świadczonych usług, komfort i bezpieczeństwo pacjentów, wyposażenie szpitala oraz posiadane przez szpital certyfikaty. Oceniane były też skargi.

Pozostałe wyróżnione pomorskie szpitale

21. miejsce – Szpitale Pomorskie sp z o.o. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie

22. miejsce – Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku

44. miejsce – Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach

48. miejsce – Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.

55. miejsce – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.: Szpital św. Wojciecha w Gdańsku

57. miejsce – Szpital Specjalistyczny w Prabutach

59. miejsce – Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o.: Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

76. miejsce – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

84. miejsce – Szpital Miejski w Miastku sp. z o.o.

85. miejsce – Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o.

89. miejsce – Salus sp. z o.o.: Szpital Salus w Słupsku

Ranking Szpitali 2017