Platynowa Statuetka dla Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym

2018-01-12 19:28:54
Z wielką przyjemnością informujemy o kolejnym naszym sukcesie. Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym Szpitala w Wejherowie, jako jedyny w województwie pomorskim otrzymał Platynową Statuetkę w związku z realizacją programu Angels.

Angels jest projektem międzynarodowym, którego główną ideą jest poprawa jakości opieki nad pacjentami z udarem mózgu. Założeniem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie ilości pacjentów leczonych na oddziałach udarowych oraz optymalizacja jakości leczenia we wszystkich istniejących ośrodkach leczenia udaru mózgu. W 2017 roku Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Wejherowie dołączył do tej inicjatywy.

Co roku na naszym oddziale hospitalizujemy ponad 500 chorych zarówno z udarem niedokrwiennym jak i krwotocznym. Od wielu lat stosujemy dożylną trombolizę w leczeniu udarów niedokrwiennych. Wdrożyliśmy wiele udoskonaleń w organizacji pracy oraz w infrastrukturze samego oodziału, dzięki czemu z każdym rokiem poprawiamy wyniki leczenia. M.in. przeprowadziliśmy szkolenia personelu zespołów wyjazdowych pogotowia ratunkowego, SOR w szpitalu w Wejherowie i satelitarnych szpitali w Pucku i Lęborku. Krokiem milowym w usprawnieniu postępowania z pacjentami udarowymi było udostępnienie numeru telefonu udarowego co pozwala na szybki i bezpośredni kontakt z lekarzami i ratownikami PR i stanowi prenotyfikację  przybycia pacjenta potencjalnie kwalifikującego się do leczenia trombolitycznego. Dzięki tym i innym udoskonaleniom w tym roku osiągnęliśmy ponad 25% współczynnik ilości tromboliz do ilości wszystkich przypadków udarów niedokrwiennych mózgu. Pozwoliło to nam również skrócić czas od momentu przyjęcia pacjenta do szpitala do podania leku – Door to Needle. Obecnie 90% pacjentów kwalifikujących się do leczenia trombolitycznego otrzymuje lek w czasie krótszym niż 60 minut. Każdy pacjent z udarem jest przynajmniej przez 24 godziny hospitalizowany na sali INN i przez ten okres ściśle są monitorowane jego parametry krążeniowo – oddechowe i profil glikemii. Pozwala to wykryć czynniki ryzyka udaru i wdrożyć profilaktykę wtórną. Prowadzony jest także screening zaburzeń połykania i wdrażana wczesna rehabilitacja zarówno ruchowa jak i logopedyczna.

Wszystkie procedury wykonane u naszych pacjentów z udarem mózgu są wpisywane do rejestru RES-Q, który jest częścią składową projektu ANGELS. Nasze działania i osiągnięcia zostały dostrzeżone i wysoko ocenione przez komitet naukowy Angels i w związku tym nasz oddział został uhonorowany platynowym certyfikatem Angels jako jeden z trzech wyróżnionych w Polsce w pierwszej edycji przyznawania tej nagrody w 2017 roku.

Platynowa Statuetka