Nowoczesny Oddział Kardiochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie uroczyście otwarty

2018-01-23 10:21:45
Ponad 8 milionów złotych kosztowały prace budowlane oraz sprzęt medyczny wraz z wyposażeniem w powstałym właśnie w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie Oddziale Kardiochirurgii. Pieniądze na ten cel pochodzą ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Uroczyste otwarcie oddziału, z udziałem m.in. marszałków województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz Pawła Orłowskiego, dyrektor Pomorskiego Oddziału NFZ Elżbiety Rucińskiej-Kulesz, parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów lokalnych, odbyło się 22 stycznia.

Prace remontowe polegały na wykonaniu robót budowlanych przystosowujących pomieszczenia szpitala na potrzeby Oddziału Kardiochirurgii. Głównym elementem projektu było wybudowanie od podstaw sali operacyjnej o powierzchni 58,66 m², która bezpośrednio przylega do dotychczasowej bryły budynku, wyposażonej m.in. w kolumnę anestezjologiczną, lampę operacyjną, stół operacyjny, maszynę do krążenia pozaustrojowego, ECMO, tor wizyjny, aparat do znieczulania ogólnego, aparat do elektrochirurgii. Przed salą operacyjną znajdują się pomieszczenia: przygotowania pacjenta i lekarza oraz tzw. korytarz brudny. W bezpośrednim sąsiedztwie sali operacyjnej znajduje się magazyn sprzętu i aparatury medycznej.

- W środkowej części oddziału znajduje się sala wybudzeń na 8 stanowisk intensywnej opieki medycznej o powierzchni blisko 115 m², która posiada dodatkowe wyizolowane 1 stanowisko opieki medycznej (izolatka) o pow. 21 m², z wydzieloną częścią sanitarną – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich. - Każde z wymienionych stanowisk wyposażone jest w kardiomonitor podłączony do centrali monitorującej funkcje życiowe pacjenta, pompy infuzyjne, respirator. Oddział wyposażony jest ponadto w dwa wysokospecjalistyczne echokardiografy. Z tych pieniędzy zakupione zostało również wyposażenie oddziału pooperacyjnego - łóżka, monitory, pompy infuzyjne, aparat echo, defibrylatory, stymulatory serca, itd.

- W oddziale obecnie wykonywane są zabiegi w ramach kontraktu na hospitalizację - bypasy wieńcowe, choroby osierdzia, nowotwory serca. Dotychczas w ciągu trzech miesięcy działalności wykonaliśmy około 110 takich zabiegów – mówi dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. - Oprócz tego wykonaliśmy 3 zabiegi poza kontraktem, ratujące życie; z zakresu procedur wysokospecjalistycznych - 2 zabiegi wycięcia pękniętego tętniaka aorty i jeden zabieg wymiany dwóch zastawek. Obecnie Oddział Kardiochirurgii stara się o kontrakt na procedury wysokospecjalistyczne, co pozwoli poszerzyć działalność operacyjną o zabiegi w krążeniu pozaustrojowym wad serca, zabiegi skojarzone zastawkowo-wieńcowe, zabiegi w chorobach aorty, zabiegi małoinwazyjne zastawek serca  i wiele innych. Zespół jest w pełni przygotowany do takiej działalności, dzięki nowej inwestycji oddział jest przystosowany do tego typu zabiegów sprzętowo i lokalowo.

Otwarcie Oddziału Kardiochirurgii